Ευρώπη

21-6-0! Ολοταχώς για αήττητο πρωτάθλημα η Σπόρτινγκ (vid)

0

Μετά από δύο σερί ισοπαλίες κόντρα σε Μορεϊρένσε και Φαμαλικάο, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της Φαρένσε, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της πορτογαλικής Primeira Liga κι αποσπάστηκε στους 9 βαθμούς απ’ τη δεύτερη Πόρτο, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο.

Παράλληλα, τα “λιοντάρια” της Λισαβόνας έγραψαν Ιστορία, καθώς διατήρησαν το αήττητο σερί τους μέχρι την 27η αγωνιστική (21 νίκες, 6 ισοπαλίες), επίδοση που δεν είχαν σημειώσει ποτέ στην 115χρονη διαδρομή τους στα πορτογαλικά γήπεδα.
Την πέτυχε ωστόσο, ο Ρουμπέν Αμορίμ ξεπερνώντας το ρεκόρ που είχε ο -σημερινός προπονητής του Παναθηναϊκού- Λάζλο Μπόλονι, απ’ την αγωνιστική περίοδο 2001/02, όταν και κατέκτησαν οι “πράσινοι” της Λισσαβόνας το τελευταίο τους πρωτάθλημα Πορτογαλίας. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην Σπόρτινγκ, σημείωσε στο 35ο λεπτό ο Πέδρο Γκονσάλβες.