Ελλάδα

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-0: Ονειρικό νταμπλ με δέκα λιοντάρια που διψούσαν για την κούπα

0

Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε τη φετινή της ανωτερότητα με εμφατικό τρόπο καθώς σε ματς που έπαιξε από το 7′ με δέκα παίκτες επικράτησε του ΠΑΟΚ με 2-0 και κατέκτησε ένα άκρως τρελό και κιτρινόμαυρο νταμπλ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να χάνει μοναδική ευκαιρία, με τον Κοτάρσκι να λέει «όχι» στον Λιβάι Γκαρσία στο 4′. Η Ένωση πήγε να μπει στο ματς με γκολ από τα αποδυτήρια, με λίγα λεπτά αργότερα οι αριθμητικές ισορροπίες καταργήθηκαν από ένα λάθος του Ρότα.

Ο Τάισον κυνήγησε στο 5′ ένα γύρισμα του Κωνσταντέλια, ο Ρότα έκανε «τσαφ» και στη συνέχεια έριξε τον Τάισον πολλά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Μπριχ να του δείχνει την κόκκινη κάρτα.

Ο ΠΑΟΚ, είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα και έψαξε το γκολ. Η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 13′ όταν ο Στάνκοβιτς απέκρουσε το δυνατό σουτ του Σάστρε, που βρέθηκε σε διαγώνια θέση από το τέρμα και έκανε το σουτ με όλη του την δύναμη.

Στο 27′, και μετά από ένα λάθος γύρισμα του Σάστρε, η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το γέμισμα έγινε κοντά στη μικρή περιοχή, με τον Μουκουντί να βλέπει τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του και με σουτ να κάνει το 1-0.

Στο 38′ ο ΠΑΟΚ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Κωνσταντέλια να βλέπει τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του, λίγο μπροστά από τη μικρή περιοχή, αλλά το σουτ του έφυγε πάνω από την εστία.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 42’με τον Σάστρε να βλέπει τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι, μετά από συρτό σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να είναι εξαιρετικά οχυρωμένη και να απορροφήσει την οποία πίεση άσκησε ο ΠΑΟΚ. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου ανακάτεψε την τράπουλα έχοντας έναν σχηματισμό με τρεις αμυντικούς, με τον Μπίσεσβαρ και Βιεϊρίνια ως αλλαγές, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει κάτι στην εστία του Στάνκοβιτς.

Η τελευταία ελπίδα του Λουτσέσκου ήταν ο Στέφανος Τζίμας, που πέρασε στην αναμέτρηση στο 85′, με τον ΠΑΟΚ να παίζει με δυο επιθετικούς.

Στο 90′ ο Αντρέ Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία και στο 91′ η ΑΕΚ έβαλε και το δεύτερο χέρι στο κύπελλο, καθώς σε αντεπίθεση ο Φερνάντες έκανε το 2-0.