Γαλλία

Απίθανη αγωνιστική στη Γαλλία! Κάνεις από τους 4 πρωτοπόρους δε νίκησε! (vid)

0

Η εντός έδρας ήττα της Παρί Σεν Ζερμέν από την Ναντ ήρθε να ολοκληρώσει μια αγωνιστική στην οποία καμία από τις τέσσερις πρώτες ομάδες στη βαθμολογία δε νίκησε. Η αρχή έγινε με την ισοπαλία που απέσπασε η Λιον στην έδρα της Ρεμς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και η συνέχεια δόθηκε με τη «λευκή» ισοπαλία ανάμεσα σε Μονακό και Λιλ. Το βράδυ της Κυριακής (14/3), η Ναντ, που παίζει σε κάθε αγώνα για την παραμονή της στην κατηγορία, νίκησε με ανατροπή (!) την Παρί στο Παρίσι και δεν επέτρεψε στο συγκρότημα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο να φτάσει στην πρώτη θέση τη Λιλ!

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Ρεμς-Λιόν                     1-1
(33΄ Καφαρό - 90΄+2 Καντεβέρ) Ανζέ-Σεντ Ετιέν               0-1
(53΄ Καζρί) Μαρσέιγ-Μπρεστ                3-1
(45+1΄ Μίλικ, 88΄ Τοβάν, 90+3΄ Κιζάνς - 71΄ Μπρασιέ) Νιμ-Μονπελιέ                  1-1
(64΄ Κονέ - 79΄ Ντελόρ) Ντιζόν-Μπορντό                1-3
(90΄ Κονατέ  - 33΄, 45΄ Χουάνγκ, 50΄ Ντε Πρεβίλ) Λανς-Μετς                     2-2
(13΄ Κλάους, 36΄ Καουζάκ - 27΄ πεν. Βάγκνερ, 57΄ Ντουλέν) Λοριάν-Νις                    1-1
(66΄ Ουισά - 58΄ Μαολιντά) Ρεν-Στρασμπούρ                1-0
(25΄ Μπουριζό) Μονακό-Λιλ                    0-0 Παρί Σεν Ζερμέν-Ναντ          1-2