Αρης – Παναιτωλικός 5-1 με όργια του Καμαρά (vid)

0

Για την 7η αγωνιστική της Super League Interwetten, ο Αρης υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό και πήρε ακόμη ένα τρίποντο τη φετινή χρονιά και μάλιστα με εμφατικό, αλλά και εύκολο τρόπο. Κατ’ αυτό τον τρόπο, η ομάδα του Ακη Μάντζιο έφτασε τους 8 βαθμούς, ενώ ακόμη εκκρεμεί η υπόθεση με το -6.

Ο πρωταγωνιστής

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Αμπουμπακάρ Καμαρά. Ο επιθετικός του Αρη πέτυχε το πρώτο γκολ της ομάδας του, διώχνοντας το άγχος από τον ίδιο και τους συμπαίκτες του, ενώ μοίρασε και δύο ασίστ, για το δεύτερο και τρίτο γκολ των «κιτρινόμαυρων».

Δύο αν μη τι άλλο εξαιρετικές πάσες, τόσο στον Μπερτόγλιο για το 2-0, όσο και η… 40άρα μπαλιά στον Σούντγκρεν για το 3-0. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Μπρούνο Γκάμα σημείωσε το 4-0, ευστοχώντας στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του.

Από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά γύρισμα του Φαμπιάνο και κοντινή προβολή του Ντιαγέ έγινε το 5-0 στην αναμέτρηση (δείτε εδώ), ενώ το μόνο που κατάφερε ο Παναιτωλικός, ήταν να μειώσει στο 67′, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέργου.

Η σκακιέρα

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο λεπτό θέλησαν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Πίεσαν και δημιούργησαν εξαρχής. Δικαιώθηκαν, όταν από την άσπρη βούλα ο Καμαρά άνοιξε το σκορ στο 18′.

Οταν χρειάστηκε να ανοιχτεί ο Παναιτωλικός, όντας πίσω στο σκορ, τα πράγματα έγιναν ευκολότερα για τους ποδοσφαιριστές του Μάντζιου, οι οποίοι βρίσκοντας αρκετούς ανοιχτούς χώρους, διέσυραν την ομάδα του Αγρινίου.

Ο Παναιτωλικός είχε ως πλάνο να αμυνθεί και να αντεπιτεθεί. Βέβαια, οι τακτικές του Γιάννη Αναστασίου δεν ευδοκίμησαν, αφού η ομάδα του έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ.

Ο τρόπος

Ο Αμπουμπακάρ Καμαρά άνοιξε το σκορ στο 18′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ η στη συνέχεια του αγώνα, ο έμπειρος επιθετικός έδωσε «έτοιμα» γκολ στους συμπαίκτες του.

Τα γκολ που ξεχώρισαν ήταν αυτά του Μπερτόγλιο στο 35ο λεπτό (δείτε εδώ), αλλά και του Σούντγκρεν στο 37ο λεπτό (δείτε εδώ).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αρης (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ντιαγέ (59′ Σάσα), Τζέκο, Ματέο Γκαρσία (83′ Ματίγια), Μπερτόγλιο (59′ Ιτούρμπε), Γκάμα (59′ Μαντσίνι), Καμαρά (83′ Μάνος).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι (46′ Αποστολάκης), Μαλής (88′ Μπακαδήμας), Κορνέλιους, Αντούνιεζ, Φλόρες, Βαρόνε (22′ Μπελεβόνης), Τσιγγάρας, Μορσέι, Βέργος (70′ Καρέλης), Ντουάρτε.