Ελλάδα

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 2-1: Σόνι και… καλά να πάρουνε τον άσσο!

0

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε του Παναθηναϊκού με 2-1 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», ανατρέποντας σε ένα τέταρτο τα δεδομένα και πανηγυρίζοντας την πρώτη του εντός έδρας νίκη για φέτος.

Οι δύο ομάδες μοίρασαν ημίχρονα με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο του πρώτου 45λεπτου, εκμεταλλευόμενοι την ψυχολογία της γρήγορης ισοφάρισης, που τελικά μετουσιώθηκε σε δεύτερο γκολ.

Από την άλλη το Τριφύλλι στο δεύτερο μέρος, παρουσίασε ένα άλλο πρόσωπο, απέβαλε το άγχος και μπήκε με όρεξη να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα, ωστόσο τα μοιραία λάθη του πρώτου ημιχρόνου, ήταν δεσμευτικά.

Ο πρωταγωνιστής

Αρνητικός μεν, πρωταγωνιστής, δε. Ο Αχιλλέας Πούγγουρας, πριν καν η ομάδα του προλάβει να αντιληφθεί το προβάδισμα της, επέτρεψε στον Μπαράλες να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα, «χτίζοντας» τις βάσεις της ανατροπής.

Η σκακιέρα

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, έμεινε πιστός στη συνταγή των δύο προηγούμενων ματς, επιλέγοντας κάτω από τα δοκάρια τον Μπρινιόλι, στην άμυνα από τα αριστερά προς τα δεξιά τους Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σάρλια και Σάντσεθ.

Ενώ στο κέντρο έπαιξαν οι Πέρεθ – Αλεξανδρόπουλος και στην τριάδα πίσω από τον Καρλίτος ήταν οι Χατζηγιοβάνης, Βιτάλ και Παλάσιος.

Στο 79′ πέρασε στο ματς ο Χατζηθεοδωρίδης, στην θέση του Σάντσεθ στην πρώτη του συμμετοχή για φέτος.ρδ

Καμία έκπληξη και από τον Μίλαν Ράσταβατς, με τον Τσιφτσή στο τέρμα, στην άμυνα από αριστερά προς δεξιά τους Καρμόνα, Βαλιέντε, Καστάνο και Αλβάρεζ, τετράδα στα χαφ με τους Κρεσπί, Σανταφέ, Μουνάφο και Σίτο, ενώ η δυάδα της επίθεσης ήταν οι Μπαράλες-Σόνι.

Ο τρόπος

Με την συμπλήρωση του ημιώρου ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με ένα πανέμορφο γκολ, με τον Παλάσιος να βγαίνει τετ α τετ με τον Τσιφτσή και τον Αργεντινό να βγάζει παράλληλη προς τον Καρλίτος, ο οποίος πλάσαρε εξαιρετικά σε κενή εστία για το 0-1.
Από τον… ωραίο Καρλίτος, στον… μοιραίο Πούγγουρα, τρία λεπτά απόσταση. Με τον 25χρονο αμυντικό, να κάνει τραγικό λάθος διώχνοντας τη μπάλα μέσα στην περιοχή με τον Μπαράλες να «τσιμπάει» την μπάλα και τον νεαρό Έλληνα να τον ανατρέπει, προκειμένου να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα. Ο Φωτιάς καταλόγισε το πέναλτι και ο Μπαράλες ευστόχησε νικώντας τον Μπρινιόλι που είχε πέσει σωστά στην αριστερή του γωνία.
Πριν καν προλάβουν να «καθαρίσουν» το μυαλό τους οι φιλοξενούμενοι, ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και έφτασε στην ανατροπή, με τον Σόνι να πλασάρει από κοντά για το τελικό  2-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς / 4-4-2): Τσιφτσής, Καρμόνα, Βαλιέντε, Καστάνο, Αλβαρες, Ριτζίς (73’ Τίλικα), Σανταφέ (80’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Σίτο (87’ Ατιένθα), Σόνι (74’ Ριέρα), Μπαράλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-2-3-1): Μπρινιόλι, Φ. Σάντσες (75’ Χατζηθεοδωρίδης), Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ (46’ Κώτσιρας), Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Χατζηγιοβάνης (87’ Μπουζούκης), Καρλίτος, Βιτάλ (46’ Ιωαννίδης), Παλάσιος.