Ιταλία

Αταλάντα – Σαλερνιτάνα 8-2: Οχι δεν έπαιξαν τάβλι, μπάλα έπαιξαν… (vid)

0

Εάν βρει ρυθμό η Αταλάντα είναι ικανή να διαλύσει οποιονδήποτε αντίπαλο. Αυτό συνέβη απόψε στο Μπέργκαμο, όπου η ομάδα του Γκασπερίνι, μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Μπολόνια (2-1), «σκόρπισε» την Σαλερνιτάνα με 8-2 και παρέμεινε στο τιμ των ομάδων που θα δώσουν μάχη για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι σκόραραν ό,τι ώρα ήθελαν και μέσα σε 36 λεπτά σημείωσαν πέντε γκολ! Δύο από αυτά, μάλιστα, πέτυχαν οι Κουπμάινερς και Χόιλουντ, οι οποίοι στις αρχές της εβδομάδας (9/01) είχαν χαρίσει στην Αταλάντα το «διπλό» στην έδρα της Μπολόνια (2-1).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μέρος, όπου σκόραραν άλλες τρεις φορές. Το 8-2 είναι το μεγαλύτερο σε εύρος σκορ στην εφετινή Serie A.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A έχουν ως εξής:

Νάπολι-Γιουβέντους 5-1

(14΄, 65΄ Οσιμέν, 39΄ Κβαρατσκέλια, 55΄ Ραχμάνι, 72΄ Ελμάς – 42΄ Ντι Μαρία)

Κρεμονέζε-Μόντσα 2-3

(67΄ Τσιοφάνι, 83΄ Ντέσερς – 8΄ Τσιουρία, 19΄,55΄ Καπράρι)

Λέτσε-Μίλαν 2-2