Ελλάδα

Χέρακλες – ΠΑΟΚ 1-2: Μια… καλή μέρα στη δουλειά (vid)

0

Με τον Νέλσον Ολιβέιρα να σκοράρει δις, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-2 της Χεράκλες στο προτελευταίο φιλικό προετοιμασίας του βασικού σταδίου της καλοκαιρινής του προετοιμασίας. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου συνέχισε την τακιτκή των δυο διαφορετικών 11άδων και στο πρώτο ημίχρονο χρησιμοποίησε τον Ομάρ Ελ Καντουρί για πρώτη φορά μετά την απουσία του από την αναμέτρηση με την Σαρλερουά, τοποθετόντας το στο αριστερό άκρο της επίθεσης, με τον Καγκάβα να παίρνει θέση πίσω από τον Ολιβείρα. Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ένταση και διάθεση στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 13′. Ο Ελ Καντουρί έκανε ωραία κίνηση από τα αριστερά, έκανε άψογο γύρισμα κι ο Νέλσον Ολιβέιρα εξ επαφής νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-1.

Η Χεράκλες απάντησε άμεσα, μέσα σε σχεδόν δυο λεπτά, με αρκετή δόση τύχης καθώς στο 15’η μπάλα χτύπησε στο τοίχος μετά από εκτέλεση φάουλ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Δικέφαλος άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και στο 33′ ο Ολιβέιρα χτύπησε ξανά. Ο Βιεϊρίνια βρήκε τον φορ του Δικεφάλου με ωραία μπαλιά, αυτός κοντρόλαρε τη μπάλα και με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2. Ο ΠΑΟΚ έχασε μία μεγάλη τριπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους για να διευρύνει το προβάδισμα του, αλλά δεν κατέληξε σε γκολ. Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο αν και εξ’ ολοκλήρου 11άδα, είχε κάποιες καλές στιγμές, με τους Λάμπρου , Κούτσια και Ροντρίγκο , αλλά το 1-2 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.