Η τελική φάση του Euro 2021 κάνει σέντρα και θα ολοκληρωθεί σε δυο δόσεις. Στις 17 Ιουνίου 2020 η εκτελεστική επιτροπή της Ευρωπαϊκής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας είχε ανακοινώσει διαρθρωτικές αλλαγές με την τελική φάση να διεξάγεται σε δύο τμήματα!
Στις 24 Μαρτίου αρχίζει η φάση των ομίλων η οποία ολοκληρώνεται στις 31 Μαρτίου ενώ τα νοκ άουτ της τελικής φάσης θα διεξαχθούν στο τέλος της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου (31 Μαϊου οι προημιτελικοί, 3 Ιουνίου οι δύο ημιτελικοί και στις 6 του ίδιου μήνα ο τελικός)!
Επιπροσθέτως η UEFA αποφάσισε η συγκεκριμένη τελική φάση αντί για 12 ομάδες που συμμετέχουν συνήθως, αυτή τη φορά οι φιναλίστ να γίνουν 16 (τέσσερις όμιλοι των τεσσάρων) και να μην διεξαχθούν μπαράζ πρόκρισης όπως θα συνέβαινε υπό φυσιολογικές συνθήκες.
Συγκεκριμένα το εισιτήριο για την τελική φάση των ομίλων πήραν οι εννέα πρώτοι των προκριματικών γκρουπ, συν τους καλύτερους πέντε δεύτερους (Πορτογαλία, Ελβετία, Ισλανδία, Κροατία, Ρουμανία) και φυσικά τις δυο ‘‘οικοδέσποινες‘‘ χώρες Ουγγαρία και Σλοβενία. Συνδιοργάνωση θα είναι και το 2023 Γεωργία – Ρουμανία (όπως και – τυπικά – συνδιοργάνωση Ιταλίας – Σαν Μαρίνο ήταν και η προηγούμενη, το 2019). Τελευταία φορά που επισήμως μία μόνο χώρα υποδέχτηκε τους αγώνες ήταν το 2017 (Πολωνία).
H UEFA όρισε τους… αμφιτρύωνες εν ενεργεία τερματοφύλακες Peter Gulasci (Ούγγρος, Λειψία) και Jan Oblac (Σλοβένος, Ατλέτικο Μαδρίτης) ως ‘‘πρεσβευτές‘‘ του τουρνουά.
Τα ρόστερ των ομάδων
1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
Οι μεταδόσεις της ΕΡΤ
ΤΕΤΑΡΤΗ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ
19:00 Β’ ΟΜΙΛΟΣ, ΤΣΕΧΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ (Ζ) ERT SPORTS
22:00 Α’ ΟΜΙΛΟΣ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ζ) ERT SPORTS
ΠΕΜΠΤΗ 25ΜΑΡΤΙΟΥ
16:00 Δ’ ΟΜΙΛΟΣ, ΑΓΓΛΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ (Ζ) ERT SPORTS
22:00 Γ’ ΟΜΙΛΟΣ, ΓΑΛΛΙΑ – ΔΑΝΙΑ (Ζ) ERT SPORTS
ΣΑΒΒΑΤΟ 27ΜΑΡΤΙΟΥ
22:00 Β’ ΟΜΙΛΟΣ, ΙΣΠΑΝΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ (Ζ) ERT SPORTS
ΚΥΡΙΑΚΗ 28ΜΑΡΤΙΟΥ
22:00 Δ’ ΟΜΙΛΟΣ, ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ (Ζ) ERT SPORTS 2
ΤΡΙΤΗ 30ΜΑΡΤΙΟΥ
19:00 Α’ ΟΜΙΛΟΣ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ –ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ζ) ERT SPORTS
22:00 Β’ ΟΜΙΛΟΣ, ΙΣΠΑΝΙΑ – ΤΣΕΧΙΑ (Ζ) ERT SPORTS
19:00 Α’ ΟΜΙΛΟΣ, ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Ζ) ERT SPORTS 2
22:00 Β’ ΟΜΙΛΟΣ, ΙΤΑΛΙΑ – ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Ζ) ERT SPORTS 2
ΤΕΤΑΡΤΗ 31ΜΑΡΤΙΟΥ
19:00 Γ’ ΟΜΙΛΟΣ, ΙΣΛΑΝΔΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ (Ζ) ERT SPORTS
22:00 Δ’ ΟΜΙΛΟΣ, ΚΡΟΑΤΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ (Ζ) ERT SPORTS
22:00 Δ’ ΟΜΙΛΟΣ, ΕΛΒΕΤΙΑ – ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Ζ) ERT SPORTS 2
Σχόλια