Repress TV

Η ανατροπή της χρονιάς από τη Γιουβέντους! Το 3-1 του 70′ έγινε 3-4 στο 77′ (vid)

0

Φανταστικό, εκπληκτικό και… ιταλικόΡόμα και Γιουβέντους πρόσφεραν στον ποδοσφαιρικό κόσμο μία δωρεάν διαφήμιση για το ποδόσφαιρο της Ιταλίας, καθώς με ένα απίστευτο δεύτερο ημίχρονο, πρόσφεραν το ματς της… σεζόν. Οι «μπιανκονέρι» ήταν πίσω στο σκορ με 3-1 αλλά μέσα σε έξι λεπτά, έκαναν την ολική ανατροπή.

Η Ρόμα μπήκε καλύτερα στο ματς και πίεσε από την αρχή τη Γιουβέντους. Με την ατμόσφαιρα στο Ολίμπικο να είναι εκρηκτική, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πήρε το προβάδισμα από νωρίς. Συγκεκριμένα, στο 11ο λεπτό, ο Τάμι Έιμπραχαμ ήταν στο κατάλληλο σημείο για να πετύχει το 1-0.

Συγκεκριμένα, ο Βερετούτ έκανε την σέντρα από το κόρνερ, ο Βρετανός φορ πήρε τη κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα για να βάλει μπροστά του Ρωμαίους. Η απάντηση της Γιουβέντους, ωστόσο, ήταν άμεση. Συγκεκριμένα, επτά λεπτά μετά, ο Πάουλο Ντιμπάλα πέτυχε ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ για την ισοφάριση.

Συγκεκριμένα, υποδέχθηκε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε το κοντρόλ και με ωραίο αριστερό πλασέ, νίκησε τον Ρουί Πατρίσιο για το 1-1. Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός αλλά η ένταση παρέμεινε, με τους γηπεδούχους να δείχνουν πως πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Αμφότερες προσπαθούσαν με μπαλιές στον χώρο να βρουν το δεύτερο γκολ, όμως το σκορ παρέμεινε στο 1-1. Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι έμελλε να είναι ένα πραγματικό… ρόντεο. Η αρχή έγινε στο 49ο λεπτό, όταν ο Χένρικ Μικιταριάν κουβάλησε τη μπάλα έξω από την περιοχή και με ωραίο σουτ, έκανε το 2-1 για τους Ρωμαίους, στο 49ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Λορέντζο Πελεγκρίνι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, χάρη στο εκπληκτικό φάουλ που έκανε αδύνατη την αντίδραση του Σέζνι. Όλα έδειχναν πως οι «μπιανκονέρι» όδευαν σε ακόμα ένα κακό αποτέλεσμα, όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Ο Αλβάρο Μοράτα έκανε μία εκπληκτική ασίστ και ο Μάνουελ Λοκατέλι έβαλε τη Γιούβε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 3-2 στο 70ο λεπτό. Αυτό που ακολούθησε, ήταν από άλλο πλανήτη. Ο Ντεγιάν Κουλουσέφσκι ολοκλήρωσε την ανατροπή τέσσερα λεπτά μετά, έπειτα από την έγκριση του VAR, κάνοντας το 3-3.

To 3-2

To 3-3

Η Γιουβέντους, όμως δεν έμεινε εκεί. Ο Ματίας Ντε Σίλιο εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση του Σμόλινγκ και με τρομερό σουτ στην κλειστή γωνία του Πατρίσιο, έφερε τούμπα το ματς σε 4-3 υπέρ των φιλοξενούμενων.

To 3-4

Το ματς θα γινόταν ακόμα μεγαλύτερο ροντέο, όταν στο 81ο λεπτό, το VAR εντόπισε παράβαση υπέρ της Ρόμα.

Συγκεκριμένα, ο Ντε Λιχτ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και συνεπώς, αποβλήθηκε. Από τα έντεκα βήματα, όμως, ο Πελεγκρίνι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σέζνι, με το σκορ να μένει στο 4-3 και το παιχνίδι να μετατρέπεται σε… ροντέο.

Το χαμένο πέναλτι της Ρόμα

Η Ρόμα πίεσε ασφυκτικά για την ισοφάριση αλλά η άμυνα της Γιουβέντους και ο Σέζνι διατήρησαν το σκορ μέχρι το φινάλε. Έτσι, οι «μπιανκονέρο» κράτησαν επαφή με την κορυφή και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο 2022.

Ρόμα: Πατρίσιο, Σμόλινγκ, Βίνια, Ιμπάνιεθ, Μχιταριάν, Βερετού (78’ Πέρεθ), Κριστάντε, Μέιτλαντ Νάιλς, Πελεγκρίνι (87’ Μαγιοράλ), Έιμπραχαμ, Αφενά Γκιάν (71’ Σομουρόντοβ)

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντε Σίλιο, Ρουγκάνι, Ντε Λιχτ, Κουαδράδο, Λοκατέλι, Μπεντανκούρ (64’ Αρτούρ), ΜακΚένι, Ντιμπάλα (82’ Κιελίνι), Κεν (64’ Μοράτα), Κιέζα (32’ Κουλουσέβσκι).