Γαλλία

Και δυο γκολ… Τουρκίας! Γιλμάζ και Τσελίκ κρατούν τη Λιλ στην κορυφή! (vid)

0

Νέα παράσταση… τίτλου για τη Λιλ, η οποία έξι μέρες μετά το “διπλό” στο Παρίσι επί της Παρί Σεν Ζερμέν, έφυγε με τρίποντο κι απ’ την έδρα της Μετς, επικρατώντας με 2-0 στο εναρκτήριο παιχνίδι της 32ης αγωνιστικής της γαλλικής Ligue1 και “ξέφυγε” στο +6 από τους περσινούς πρωταθλητές.

Καθοριστικός για τη νέα νίκη των “λιλουά” αποδείχθηκε ο γκολκίπερ τους Μανιάν, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Λεγιά στο 17ο λεπτό, με το παιχνίδι στο 0-0. Στο β’ ημίχρονο πήρε μπροστά η επίθεση της Λιλ και με τα τέρματα των Γιλμάζ και Τσελίκ, έφτασε στην άνετη νίκη, που τη φέρνει πιο κοντά με τον πρώτο τίτλο της μετά το 2011.