Ευρώπη

Τουρκία – Ουαλία 0-2: Και δυο αυγά… Ουαλίας (vid)

0

Ένα γκολ του Άαρον Ράμσεϊ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ένα του Κόνορ Ρόμπερτς στις καθυστερήσεις του αγώνα, ήταν αρκετά για να χαρίσουν, στο Μπακού, τη μεγάλη νίκη στην Ουαλία κόντρα στην Τουρκία με 2-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου του EURO 2020. Στους 4 βαθμούς και με το… ενάμισι πόδι στους «16» πλέον η παρέα του Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 61’, έμειναν στο «μηδέν» για δεύτερο σερί ματς οι πολύ άστοχοι Τούρκοι κι όλα δείχνουν ότι… αποχαιρετούν τη διοργάνωση από νωρίς.

Πως έπαιξε η Ουαλία

Η Ουαλία έπαιξε έξυπνα, έκανε αυτό που ξέρει, αυτό που εμπιστεύεται και θα μπορούσε να είχε αποφύγει το καρδιοχτύπι.  Ήταν εκείνη που έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς μόλις στο 6ο λεπτό, όταν από μπαλιά του Ντέιβις, ο Ράμσεϊ βρέθηκε σε θέση βολής, απέφυγε τον Αϊχάν, αλλά το πλασέ του δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσακίρ.

Ο Ράμσεϊ το έχασε, μια, το έχασε δυο αλλά η τρίτη τελική προσπάθεια τϊ ήταν και η… φαρμακερή, καθώς μετά την εξαιρετική «σκαφτή» μπαλιά του Μπέιλ, ο μέσος της Γιουβέντους «κατέβασε» τη μπάλα με το στήθος και πλάσαρε έξοχα με τη μία στη γωνία του Τσακίρ κάνοντας το 1-0 για τους Ουαλούς και σημειώνοντας το 17ο τέρμα του με την Εθνική Ομάδα της Ουαλίας.

Στο 60’ ο Μπέιλ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του απ’ τον Τσελίκ, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος ένα λεπτό μετά, όμως το χτύπημά του ήταν κάκιστο, με την μπάλα να φεύγει πολύ πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Τσακίρ.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, η Ουαλία σκόραρε μετά από δυο χαμένες ευκαιρία. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρόμπερτ τσέκαρε… εισιτήρια για τους «16».

Πως έπαιξε η Τουρκία

Πριν την έναρξη του τουρνουά, η Τουρκία είχε δημιουργήσει προσδοκίες, αλλά αυτό που είδαμε απείχε πολύ από αυτές…Η Τουρκία σφυροκόπησε τους Ουαλούς στο δεύτερο μέρος με τους Γιλμάζ, Τσαλχάνογλου και Ουντέρ, όμως η άμυνα των Βρετανών ήταν αποτελεσματική κι άντεξε την πίεση που της ασκήθηκε από το 70’ και μετά.

Η στιγμή του ματς

Καθοριστικό ρόλο στη νίκη των Ουαλών έπαιξε  η καταπληκτική απόκρουση του Γουόρντ, στην καρφωτή κεφαλιά του Ντεμιράλ στο 87ο λεπτό, που στέρησε απ’ τους Τούρκους το γκολ της ισοφάρισης.

Διαιτητής: Αρτούρ Ντίας (Πορτογαλία)
Κίτρινες: Μέφαμ, Ντέιβις – Γιλμάζ, Τσαλχάνογλου

Οι συνθέσεις των ομάδων:
ΤΟΥΡΚΙΑ (Σενιόλ Γκιουνές): Τσακίρ, Τσελίκ, Αϊχάν, Σεγιουντζιού, Μεράς (73’ Μουλντούρ), Γιοκουσλού (46’ Ντεμιράλ), Καραμάν (75’ Ντερβίσογλου), Τσαλχάνογλου, Τουφάν (46’ Γιαζίτσι), Ουντέρ (83’ Καχβετσί), Μπουράκ Γιλμάζ
ΟΥΑΛΙΑ (Ρομπ Πέιτζ): Γουόρντ, Κ. Ρόμπερτς, Μέφαμ, Ρόντον, Ντέιβις, Άλεν (73’ Αμπάντου), Μπέιλ, Μόρελ, Ράμσεϊ (85’ Γουίλσον), Τζέιμς (90’+4’ Γουίλιαμς), Μουρ.