Uefa Champions League

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 0-0: Τύφλα να ‘χει το Βάβδος – Σήμαντρα (vid)

0

Η Μάντσεστερ Σίτι προκρίθηκε στους ημιτελικους του Champions League αφού κατάφερε να φύγει από το Μαδρίτη με ισοπαλία 0-0 εναντίον της Ατλέτικο κι έτσι να αξιοποιήσει την οριακή νίκη της με 1-0 στο πρώτο ματς των προημιτελικών. Οι «Σίτιζενς» του Πεπ Γκουαρντιόλα μπορούσαν να «καθαρίσουν» στο 30΄ όμως το δοκάρι «έσωσε» τον Όμπλακ στο σουτ του Γκιντογκάν. Στη συνέχεια ο Ντιέγκο Σιμεόνε έφερε το ματς εκεί που ήθελε, σταδιακά η «Ατλέτι» πίεσε ολοένα και περισσότερο, όμως στάθηκε άτυχη και δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Έτσι, η Σίτι πήρε το «εισιτήριο» για την τετράδα όπου θα ξαναταξιδέψει στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ.

Στην εκπνοή του αγώνα ζήσαμε μια αγνή κλωτσιπατινάδα και στενές επαφές τρίτου τύπου που όσοι έχουν βρεθεί σε Β τοπικό τις έχουν ζήσει μόνο που αντί για ιαχές φιλάθλων, ακούς τις κόρνες από τα αγροτικά. Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα έπεφταν για καθυστερήσεις σε ρυθμούς τίκι τάκα, οι παίκτες του Σιμεόνε κάνανε μαγκιές μόνοι τους πουλώντας ηρωισμό στην κερκίδα και τα γραφικόμετρα σπάσανε.