Ευρώπη

Η Εθνική Νέων προκρίθηκε στο Euro 2023 με σφραγίδα… ΠΑΟΚ

0

Εμφατική πρόκριση στην τελική φάση του EURO 2023 (Μάλτα, 3-16) σημείωσε η Εθνική Νέων, η οποία τερμάτισε πρώτη στον 5ο όμιλο της Elite Round μετά τη νίκη με 1-0 επί της διοργανώτριας Ιρλανδίας στο «Ferrycarrig Park» του Γουέξφορντ.

Η ελληνική ομάδα επιστρέφει σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετά από το 2015. Αγωνιστικά, το παιχνίδι ήταν δυνατό και στο 41ο λεπτό η κεφαλιά του Γκρίχαν χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Μοναστηρλή, ενώ στο 44΄ σουτ του Τσίκου μπλόκαρε δύσκολα ο Μέισον.

Στο 48ο λεπτό η Εθνική βρήκε το γκολ της πρόκρισης όταν ο Κούτσιας μπήκε από δεξιά στην περιοχή, γύρισε στον επερχόμενο Σμυρλή που είχε περάσει ως αλλαγή τρία λεπτά πριν κι εκείνος με κοντινό πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα.

Στο 53΄ ο Ζεφί από θέση τετ α τετ αστόχησε, ενώ στο 82ο λεπτό ο Φεριζάι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Μοναστηρλή με δυνατό σουτ, στην τελευταία ευκαιρία των Ιρλανδών να αποκομίσουν κάτι από τον αγώνα.

Η Εθνική Νέων έχει προκριθεί στην τελική φάση του EURO U19 τις ακόλουθες φορές: 1963, 1968, 1971, 1974, 1977, 1978, 1981, 1984, 1995 (διοργανωτές), 1999, 2005, 2007 (φιναλίστ), 2008, 2011, 2012 (φιναλίστ), 2015 (διοργανωτές), 2023.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σάντερ Φαν Ντερ Έικ (Ολλανδία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τασιούρας, Καλογερόπουλος, Κεραμίτσης, Κούτσιας – Ράιαν, Αμπανγκβά

ΕΛΛΑΔΑ (Τάσος Θέος): Μοναστηρλής, Γεωργιάδης, Τασιούρας (41΄ Δεληγιάννης), Καλογερόπουλος, Κεραμίτσης, Τσίκος (46΄ Σμυρλής), Συμεωνίδης (64΄ Νικολάου), Σπυράκος, Τζίμας (46΄ Σταυρόπουλος), Γκούμας (78΄ Κυριόπουλος), Κούτσιας.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Τομ Μόχαν): Μέισον, Ράιαν, Γκρίχαν, Αμπανγκβά, Κέρτις, Μέρφι, Βόγκαν (63΄ Φεριζάι), Γκάλαχερ, Βάτα (86΄ Ο΄ Μαχόνι), Λόνεγκαν (75΄ Ούμεχ), Ζεφί (63΄ Μουρ).