Ισπανία

Ονειρικό ντεμπούτο του 17χρονου Γκουίου στη Μπαρτσελόνα, με γκολ νίκης επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο

0

Μία ιστορία που θυμίζει κινηματογραφικό σενάριο, ξετυλίχθηκε απόψε στο στάδιο «Λουίς Κομπανίς», στην αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με την Αθλέτικ Μπιλμπάο για τη 10η αγωνιστική της La Liga.

Εχοντας να αντιμετωπίσει πολλές απουσίες, ο Τσάβι επιστράτευσε στο 79΄ τον 17χρονο Μαρκ Γκουίου, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα των «μπλαουγκράνα».

Ενα λεπτό αργότερα, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ο νεαρός επιθετικός αξιοποίησε την ωραία πάσα του Ζοάο Φέλιξ, σκόραρε και χάρισε τη νίκη με 1-0 στους Καταλανούς, οι οποίοι μείωσαν στον ένα βαθμό τη διαφορά τους από την πρωτοπόρο Ρεάλ, την οποία υποδέχονται την επόμενη εβδομάδα, στο πρώτο clasico της σεζόν.

Οι Καταλανοί είχαν δοκάρι με τον Ζοάο Φέλιξ στο 10ο λεπτό, αλλά η Αθλέτικ ήταν αυτή που δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες και χρειάστηκε τουλάχιστον σε τρεις περιπτώσεις να επέμβει ο Τερ Στέγκεν (με σημαντικότερη στο 45΄, όταν απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Νίκο Γουίλιαμς), για να μείνει το 0-0 ως το ημίχρονο.

Στο β΄ μέρος ο Ουνάι Σιμόν έκανε μεγάλη διπλή απόκρουση σε σουτ του Ζοάο Φέλιξ και του Φερμίν Λόπεθ, ενώ λίγο αργότερα ο 16χρονος Γιαμάλ, που είχε μπει αλλαγή, αστόχησε μόνος προ του Βάσκου τερματοφύλακα.

Κι ενώ ο ρυθμός του αγώνα έμοιαζε να πέφτει, το γκολ του νεοεισελθόντα Γκουίου έκανε τη διαφορά και χάρισε στην Μπαρτσελόνα μία πολύ δύσκολη, αλλά εξαιρετικά σημαντική νίκη.