Ελλάδα

Σαν Σήμερα – Κώστας Φρατζέσκος: Το γκολ που «τελείωσε» τον Παναθηναϊκό και τον Δανιήλ

2

Δεκατέσσερα ολόκληρα χρόνια είχε να νικήσει ο ΠΑΟΚ τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα, μέχρι που έσπασε την αρνητική παράδοση στις 28 Φεβρουαρίου 1999. Με ένα γκολ που πέτυχε ο πρώην «πράσινος», Κώστας Φρατζέσκος, επικράτησε 1-0 και προκάλεσε… αναταράξεις στο αντίπαλο «στρατόπεδο».

Ο «μίστερ φάουλ» του ελληνικού ποδοσφαίρου σκόραρε στο 38ο λεπτό με τον αγαπημένο του τρόπο. Αν και η εκτέλεση δεν ήταν τόσο τέλεια όσο άλλες φορές, άφησε… άγαλμα τον Αντώνη Νικοπολίδη και διαμόρφωσε το 0-1. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο και υπέστη μια οδυνηρή ήττα, η οποία αύξησε τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στους τέσσερις βαθμούς. Για τρίτη διαδοχική χρονιά, ο τίτλος χανόταν…

Ήταν η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ στην έδρα του «τριφυλλιού» μετά τον Ιανουάριο του 1985 και το ιστορικό 1-0 με το γκολ του Ράντε Πάπριτσα. Παράλληλα, ο Φρατζέσκος διατηρούσε την εξαιρετική παράδοση που είχε κόντρα στην πρώην ομάδα του και την οποία δεν μπορούσε να εξηγήσει ούτε ο ίδιος, στις δηλώσεις του έπειτα από εκείνο το παιχνίδι.

Στο ματς του πρώτου γύρου εκείνου του πρωταθλήματος, είχε σκοράρει πάλι με φάουλ διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Την προηγούμενη χρονιά ήταν ένας από τους κορυφαίους παίκτες του ΠΑΟΚ στη νίκη με 2-1 στην Τούμπα, παρότι δεν είχε σκοράρει. Και την άνοιξη του 1997, λίγο μετά τη μεταγραφή του στον «Δικέφαλο» από τον ΟΦΗ, είχε σκοράρει με – τι άλλο; – με φάουλ στο 87ο λεπτό του εντός έδρας αγώνα με τον Παναθηναϊκό, διαμορφώνοντας το τελικό 1-0.