ΕλλάδαΠρωταθλήματα

Η ανατροπή της χρονιάς στο ΟΑΚΑ (vid)

0

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν για τις δύο ομάδες, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε με τον πιο εμφατικό τρόπο την πρώτη του εντός έδρας νίκη.

Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Δημήτρης Κολοβέτσιος ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του, μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο, σε ένα τέρμα που δεν πανηγύρισε σεβόμενος το πέρασμα του απ’την «ένωση». Από την άλλη οι παίκτες της ΑΕΚ, κατάφεραν να γκρεμίσουν ότι έχτισαν με κόπο στο πρώτο ημίχρονο.

Οι «πράσινοι», ήταν αυτοί που έδειξαν να μπαίνουν καλύτερα στο πρώτο μέρος, όμως το εκπληκτικό γκολ του Μπακάκη με σουτ εκτός περιοχής στο 18′, έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Και πριν καλά καλά προλάβουν να αντιδράσουν οι παίκτες του ΠΑΟ, ο Ολιβέιρα έκανε το 0-2 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λιβάγια.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ έχασε πολλές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ και εκεί που οι παίκτες του ΠΑΟ έδειχναν σαστισμένοι, ήρθε το γκολ του Μακέντα να τους ξαναδώσει ελπίδες στο 67′ και αμέσως μετά, η γρήγορη ισοφάριση με τον Περέα στο 71′. Η κεφαλιά του Κολοβέτσιου από το κόρνερ του Ζαχίντ, ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή για την ομάδα του.

Τι πήγε καλά

Η ΑΕΚ είχε πολύ καλή εικόνα στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, όπως και στο πρώτο μισό του δευτέρου, κατάφερε να πετύχει δύο γκολ χάνοντας ευκαιρίες και για περισσότερα. Από την άλλη πλευρά οι αλλαγές του Γιώργου Δώνη στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, έδωσαν άλλη ώθηση στους πράσινους, αφού οι δύο από αυτούς, ήταν οι σκόρερ των τερμάτων.

Τι πήγε λάθος

Τα αμυντικά κενά των «πρασίνων» έκαναν και πάλι ως συνήθως την εμφάνισή τους, με αποτέλεσμα η ομάδα του «τριφυλλιού» να βρεθεί πίσω στο σκορ σε ακόμη ένα παιχνίδι. Στην αντίπερα όχθη οι αλλαγές του Νίκου Κωστένογλου λειτούργησαν ανασταλτικά για την ομάδα του, η οποία μετά την μείωση του σκορ έδειξε να βρίσκεται σε σύγχυση μη μπορώντας να αντιδράσουν απέναντι στο πάθος που έβγαλαν οι παίκτες του ΠΑΟ.

Η στιγμή του αγώνα

Καθοριστικό σημείο στην εξέλιξη του παιχνιδιού έπαιξε η μείωση του σκορ από τον Μακέντα στο 67′, αλλά και οι αποκρούσεις του Διούδη όσο το σκορ ήταν στο 0-2. Η «Ένωση», μετά το γκολ που δέχθηκε φάνηκε σαν να κατέρρευσε, παρότι ως εκείνη την στιγμή δεν έδειχνε να απειλείται η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου, ξαφνικά μέσα σε λίγα λεπτά γκρεμίστηκαν όλα.

Συνθέσεις των δυο ομάδων

ΠαναθηναΪκός: Διούδης, Ινσούα (Χατζηθεοδωρίδης 46′), Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Δώνης, Ζαχίντ, Μπουζούκης (Περέα 46′), Χατζηγιοβάνης (Κολοβέτδιος 86′),Μακέντα

Α.Ε.Κ: Μπάρκας, Μπακάκης, Χούλτ, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Κρίστισιτς (Σιμάο 46′), Σιμόες, Μάνταλος, Λιβάγια, Βέρντε (Γιακουμάκης 80′), Ολιβέιρα (Αλμπάνης 73′)