Ιταλία

Ιντερ – Βενέτσια 2-1: Ο Τζέκο «μίλησε» στο 90΄!

0

Η Βενέτσια των πολλών απουσιών προηγήθηκε στο Μεάτσα, διαμαρτυρήθηκε για το γκολ με το οποίο ισοφαρίστηκε και άντεχε ως το 90′, όταν ο Τζέκο έδωσε στην Ιντερ μια νίκη που τη διατηρεί στην 1η θέση.

Η Ίντερ πήρε από τα πρώτα λεπτά τη μπάλα και στο 9′ είχε την πρώτη τους φάση με τον Έντιν Τζέκο, το σουτ του οποίου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Λετσερίνι. Ένα 10λεπτο αργότερα ήρθε και η πρώτη φάση για τη Βενέτσια, η οποία ήταν… γκολ: Σέντρα του Αμπάντου, κεφαλιά του Ανρί και 0-1!

Εξέλιξη που έδειχνε να επηρεάζει ψυχολογικά τους Μιλανέζους, οι οποίοι δεν ήταν καλοί. Κατάφεραν, όμως, να ισοφαρίσουν πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 40′, όταν η Βενέτσια έπαιζε με 10 παίκτες αφού ο Μοντόλο ήταν πεσμένος στο έδαφος έπειτα από αγκωνιά του Τζέκο. Ο Νταρμιάν ήταν αυτός που έκανε τη σέντρα, ο Πέρισιτς σούταρε, ο Λετσερίνι απέκρουσε και ο Μπαρέλα στην επαναφορά έκανε το 1-1, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Οταν επέστρεψαν από αυτά, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 58′ με την κεφαλιά του Ντε Φράι και στη συνέχεια με τον Τζέκο που δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά, για να απαντήσουν οι φιλοξενούμενοι στο 65′ με το σουτ του Οκερέκε που απέκρουσε ο Χαντάνοβιτς. Το παιχνίδι ήταν δύσκολο για την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, ο οποίος έκανε τέσσερις αλλαγές μετά το 70′ ψάχνοντας τη λύση, η οποία ήρθε στο 90′: Σέντρα του Ντάμφρις, κεφαλιά του Τζέκο, η μπάλα στα δίχτυα και η Ιντερ θα είναι στην κορυφή ό,τι κι αν κάνει η Μίλαν κόντρα στη Γιουβέντους την Κυριακή.