Ιταλία

Μοιραίος ο Μανωλάς για τη Νάπολι! Έκανε πέναλτι ισοφάρισης στο 94′! (vid)

0

Απίθανο παιχνίδι διεξήχθη στο «Μαπέι» ανάμεσα στη Σασουόλο και τη Νάπολι, το τέλος του οποίου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 3-3 ύστερα από μια αναμέτρηση με ανατροπές, συγκινήσεις και τρία πέναλτι, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Στο 21΄ ο Ινσίνιε πέτυχε γκολ που αρχικά μέτρησε αλλά ύστερα ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 34΄ ο Μαξίμοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας προβάδισμα στη Σασουόλο.

Οι «παρτενοπέι» απάντησαν άμεσα με τον Ζιελίνσκι, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μπεράρντι ξανάδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 72΄ ο Ντι Λορέντσο έφερε το παιχνίδι στα «ίσα», εκ νέου, και στο 90΄ ο Ινσίνιε έκανε από τα 11 βήματα (πέναλτι του Χάρασλιν στον Ντι Λορέντσο) το 2-3 για την ομάδα του Γκατούζο.

Το παιχνίδι όμως είχε δρόμο ακόμη… Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μανωλάς υπέπεσε με τη σειρά του σε πέναλτι επί του Χάρασλιν και ο Καπούτο διαμόρφωσε το τελικό σκορ από την άσπρη βούλα.