Ιταλία

Ο Γκατούζο «ξέρανε» τη Μιλάν και… δίνει τον τίτλο στην Ίντερ (vid)

0

Η Μίλαν προερχόταν από μεγάλη εμφάνιση και αποτέλεσμα στο Old Trafford, όμως προσγειώθηκε άσχημα στην Serie A και τα προβλήματα μπορεί να είναι πιο σοβαρά απ’ ότι φαίνονται. Χωρίς τους Ρομανιόλι, Κίερ, Καλάμπρια, Μπενασέρ, Ιμπραΐμοβιτς, οι ροσονέρι ηττήθηκαν με 0-1 στο San Siro από την Νάπολι και πλέον απειλούνται από ακόμα μία ομάδα στη μάχη για το Champions League. Θριαμβευτής στο πρώτο του εκτός έδρας ματς ως αντίπαλος της πρώην ομάδας του ήταν ο Τζενάρο Γκατούζο.

Μετρημένα πράγματα είχε να δώσει το πρώτο μέρος. Ο Ραφαέλ Λεάο πήρε από τον Τσαλχάνογλου αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Οσπίνα, στη μοναδική καλή στιγμή σε όλο το πρώτο μέρος για τον Τούρκο playmaker, ο οποίος στιγμές αργότερα δεν έβαλε τα φάλτσα που ήθελε στην μπάλα. Ο Ντοναρούμα χρειάστηκε να βγάλει το βολέ του Ζιελίνσκι και ο Πολωνός είχε νέα καλή στιγμή, όταν ο Ινσίνιε έκανε την πάσα αλλά το αριστερό του πέρασε έξω.

Η Μίλαν για πρώτη φορά φέτος κατάφερε να μην δεχθεί γκολ σε 4 σερί πρώτα ημίχρονα, όμως στην πρώτη φάση της επανάληψης, είδε την εστία της να παραβιάζεται. Στην κόντρα ο Ζιελίνσκι έβγαλε μόνο του τον Πολιτάνο και εκείνος έκανε αδύναμο πλασέ το οποίο όμως πήγε στη γωνία του Ντοναρούμα για το 0-1.

Στο 58’ ο Ντοναρούμα απέκρουσε το δυνατό σουτ του Φαμπιάν Ρουίθ και στο 60’ ο Πιόλι έκανε τριπλή αλλαγή με τους Τσαλχάνογλου-Κρούνιτς-Καστιγιέχο και έβαλε Ρέμπιτς-Ντίαθ.

Στο 65’ η ευκαιρία ήρθε για τους ροσονέρι, όμως ο Λεάο ολομόναχος έκανε τραγικό τελείωμα – δείγμα της πολύ κακής φόρμας στην οποία βρίσκεται. Πέντε λεπτά αργότερα η Μίλαν έφτασε ξανά κοντά στο γκολ, όμως ο Οσπίνα αντέδρασε σωστά στην ανάποδη κεφαλιά του Ρέμπιτς μετά το φάουλ του Τονάλι. Στο φινάλε, η Νάπολι άντεξε στην όποια πίεση των γηπεδούχων, «γλίτωσε» και από το VAR για ένα πέναλτι και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη, ικανή να αλλάξει τη σεζόν της.

Πηγή: Italians